srijeda, 5. lipnja 2013.

NAŠA PRIČA O SUNCU

Fizika i matematika proučavaju Sunce

Sunce je zvijezda, centar Sunčevog sustava. Ona je samo jedna od 100 milijardi zvijezda u našoj galaksiji. Osim Zemlje i drugih planeta, oko Sunca kruže i asteroidi, kometi,  meteoriti i čestice prašine. Sunce je kugla i sastoji se od vruće smjese plinova – vodika 74%, helija 24 % i ostalih elemenata 2 %. Ono je 109 puta veće od Zemlje, a masa mu je 330 000 puta veća od Zemljine. Zbog toga bi se na Suncu osjećali 28 puta teži nego na Zemlji.
Sunce nije dovoljno veliko da bi pripadalo zvijezdama ''divovima'' pa pripada zvijezdama žutim patuljcima. Budući da nam je Sunce puno bliže od ostalih zvijezda, vidimo ga kao najsjajnije nebesko tijelo. Život na Zemlji moguć je zbog energije Sunca (svjetlost i toplina) koju stvara nuklearnom fuzijom pretvarajući vodik u helij.


NAŠA PRIČA O SUNCU
Sunce svoju priču priča već 5 milijardi godina, a mi smo priču o njemu započeli prošle školske godine 2011./12.
Htjeli smo obilježiti tristotu godišnjicu rođenja Ruđera Boškovića, hrvatskog matematičara, fizičara, astronoma, filozofa, geodeta, isusovca, koji je između ostalog promatrao sunčeve pjege. Tako smo se odlučili za projekt Sunce.

2. NAGRADA
U međuvremenu je Društvo matematičara i fizičara u sklopu Festivala znanosti raspisalo natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola na temu ''Fizika za 10''.  Naša škola sudjelovala je na natječaju s temom ''Sunce''. Učenici 8. razreda, školske godine 2011./12. u suradnji sa svojim mentorima učiteljem fizike Davorom Tkalcem i učiteljicom matematike Božicom Oštarić izradili su plakat Sunce.

S ovim smo plakatom osvojili 2. nagradu natječaja „Fizika za 10“. Tim povodom smo bili pozvani na dodjelu nagrada  koja je organizirana 25. travnja 2012. u Gradskoj vijećnici u Rijeci. Dvorana je bila prepuna, atmosfera odlična. Možda je bilo malo treme jer je trebalo prezentirati rad pred svima, ali i to je dobro prošlo. I konačno dodjela nagrade. Učenici presretni priznanjima i prigodnim nagradama, a mentori…

PREZENTACIJA SUNCE 
Mentori potaknuti zainteresiranošću učenika za Sunce odlučili smo za sve učenike naše škole napraviti prezentaciju na tu temu i bolje ih upoznati sa zvijezdom toliko bitnom za naš život. Dodatno smo ih zainteresirali prikazavši im kratke filmove o eksplozijama na Suncu i polarne svijetlosti.
eksplozija Sunca
SUNČANI SAT
Ni to nam nije bilo dovoljno, pa smo priču nastavili i ove školske godine 2012./13. Tražeći po internetu poveznice sa Suncem naišli smo na stranicu www.suncanisat.com na kojoj se nudi izrada plana izrade Sunčevog sata. Izabrali smo lokaciju i dobili Plan izrade koji sadrži sve upute i potrebne podatke za izradu "ljudskog sunčanog sata". Izabrali smo točnu lokaciju u okolišu naše škole koja mora biti ravna i smještena na mjestu koje nije zaklonjeno od sunčeve svjetlosti (što otvorenije prema I, J i Z). Nakon toga trebalo je točno odrediti pravac sjever-jug pomoću sunčeve sjene, pa betonirati skalu kalendara.

Matija Gretić, 7. r.
Na skali kalendara kredom smo ocrtali pravac sjever-jug, pa pravac istok-zapad. U sjecištu tih dvaju pravaca dobili smo točku potrebnu za daljnja mjerenja. Pomoću nje obilježili smo skalu kalendara, odnosno mjesece u godini. Nakon toga sljedilo je mjerenje točnog položaja svakog sata u ljetnom (unutarnji brojčanik) i zimskom (vanjski brojčanik) računanju vremena odnosno obilježavanje „prstena“ markera sata. Od mjerne točke koja predstavlja ishodište koordinatnog sustava kojeg čine pravci S-J i I-Z.
Sljedilo je novo betoniranje.
Učitelji u akciji
Dizajn elemenata sata – oznaka, brojki i slova je neograničen. Mi smo se odlučili označiti ih bojama za beton.
Betoniranje markera sata

Sada u školskom okolišu imamo Sunčani sat koji je jednostavan za upotrebu. Trebate samo stati na polje tekućeg mjeseca na skali kalendara, a vaša sjena pokazuje točno vrijeme na brojčaniku.
      
Zahvaljujem se svim učenicima škole na pomoći, a posebno Matiji Gretiću učeniku 7. razreda koji je sa mnom obavio sva potrebna mjerenja.
Hvala i učiteljima Zoranu i Davoru te domaru Milanu na obavljanju onih muških poslova (betoniranju,…).
Hvala ravnateljici Snježani koja je podržala i omogućila izradu Sunčanog sata.



Nastavit će se…

                                                           Božica Oštarić Veršić, prof. matematike i fizike

Nema komentara:

Objavi komentar